#DIGITUVI
  • digiTuvi
  • Viedokļi
  • Fakti
  • Aktuāli
  • Kontakti

konferenču cikla "Digitāla Latvija. Iespējas un izaicinājumi" akcenti 

Latvija ir vairākus soļus priekšā citām pasaules valstīm, jo sabiedrība ir pieradusi izmantot digitālos pakalpojumus
​

atbild Jānis Dombrava
13. Saeimas deputāts,
Ilgtspējīgas attīstības komisijas E-pārvaldības apakškomisijas priekšsēdētājs


Kā Jūs vērtējat uzņēmumu, valsts pārvaldes iestāžu, augstskolu un dažādu citu institūciju, Latvijas digitālo briedumu šajā ārkārtas situācijā, pārsvarā strādājot attālināti?
​
Uzskatu, ka kopumā Latvija ir vairākus soļus priekšā citām pasaules valstīm, jo sabiedrība ir pieradusi izmantot digitālos pakalpojumus. Šobrīd digitalizācija notiek nebijušos tempos. Arī vecākā un vidējā paaudze  izmanto digitālos rīkus. Viņi ļoti ātri apgūst un pierod pie tiem.
Attiecībā uz valsts iestāžu gatavību ārkārtas situācijā nodrošināt attālinātus pakalpojumus bija ļoti atkarīgs no darba, kas bija ieguldīts iepriekšējos gados. Virkne ministriju jau nākamajā dienā varēja visus pakalpojumus nodrošināt attālināti, bet ir ministrijas, kuru padotības iestādes joprojām spiež savus darbiniekus ierasties darba vietā, lai tie veiktu telefonzvanus klientiem, jo nespēj nodrošināt drošu attālināto piekļuvi darba serveriem.
​Lai šo problēmu risinātu, aizvadītajā Saeimas sēdē panācām, ka likumā tiek nostiprināts, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija būs atbildīgā ministrija par droša, attālinātā darba nodrošināšanu valsts pārvaldē.
Attiecībā uz uzņēmumiem, skolām un citām institūcijām, tad daudz ir atkarīgs no iesaistīto cilvēku izpratnes par digitālajām tehnoloģijām un spēju strādāt radoši jaunajos apstākļos. Es teiktu, ka katrs gadījums ir individuāls.

Kāda ir Jūsu pieredze un viedoklis par digitālo risinājumu un rīku pieejamību un efektivitāti attālināta darba veikšanā? Vai attālinātajā darba procesā ir arī jaušamas kādas mentālas vai tehniskas izmaiņas un problēmas?
Es uzsvērtu trīs galvenās problēmas:
  • Iestāžu vadītāju vai darba devēju nekompetence IKT jautājumos.
  • Nespēja uzticēties darbiniekiem.
  • Problēmas darbiniekiem mājās nodrošināt labus apstākļus darba veikšanai (piemēram, paralēli darbam ir jāpalīdz skolēnam mācīties,nav atsevišķa darba telpa, nav pieejams internets mājās).
Visnopietnākās problēmas, manuprāt, ir tās, kuras ir saistītas ar kompetenci un uzticēšanos. Materiālās problēmas var atrisināt vienā dienā. Šīm problēmām ir nepieciešams ilgāks laiks.

Kādi, Jūsuprāt, ir digitālās transformācijas procesa galvenie izaicinājumi ekonomiskās krīzes pārvarēšanā un institūciju darbības ilgtspējīgai nodrošināšanai?
Domāju, ka valstij būtu jāveicina digitālo transformāciju, lai iespējami daudz esošie uzņēmumi kļūtu digitāli. Lai rastos iespējami daudz jauni uzņēmumi, kuri aizpilda brīvās nišas. Lai tas notiktu, būtu nepieciešami ātrie kursi uzņēmējiem – kā transformēt uzņēmumu, lai tas varētu darboties digitālajā vidē. Tāpat būtu nepieciešama brīvi pieejama valsts grantu programma, kura būtu paredzēta esošo uzņēmumu digitalizācijai un jaunu digitālo uzņēmumu attīstībai. Latvijai būtu iespējams strauji pārvarēt krīzi strauji attīstot digitālo ekonomiku.

Proudly powered by Weebly
  • digiTuvi
  • Viedokļi
  • Fakti
  • Aktuāli
  • Kontakti